<.. Knížecí pivovar Svijany
   
Svijany (okres Liberec)
50°34'21.148"N, 15°3'14.203"E
Současný stav: funkční
Realizace: první zmínka o pivovaru 1564, většina budov od 1912
Zpracováno: srpen 2008
Zpracovali a navštívili: danny, loche, koman
 

 

ortofotomapa lokality - (c) GEODIS BRNO s.r.o

Kliknutím na obr. se dostanete na větší rozlišení...

Pokud jedete po dálnici z Prahy na Liberec, pak za Mnichovým Hradištěm vás po pár kilometrech po levé straně upoutá veliké plechové pivo, přesněji tedy válcový zásobník na slad natřený jako pivo (žlutá + bílý vršek).

Po bližším pohledu rozeznáte i dva pivovarské komíny, pak už jen stačí sjet z dálnice, přejet ji po mostě a jste doma - zámek v sousedství směle vynechejte a přímo zamiřte do firemní restaurace a pak před odjezdem ještě neopomeňte podnikovou prodejnu.

První zpráva o pivovaru ve Svijanech pochází z roku  1564. Pivovar vystřídal několik majitelů, v roce 1912 byl novým majitelem Antonínem Kratochvílem výrazněji modernizován.  Po roce 1945 byl pivovar zkonfiskován a následně znárodněn, kdy se stal provozem Severočeských pivovarů n.p.. Národní podnik v roce 1990 končí a pivovar Svijany přechází pod nový státní podnik Pivovary Vratislavice nad Nisou. V 1992 se mění státní podnik na akciovou společnost a jak to v té době už bývalo, tak různým bordelem se dostává firma do problémů a koncem roku 1997 byla zrušena bez likvidace. Pivovar se dostává do rukou společnosti Pražské pivovary a.s. a od té v roce 1998 koupili pivovar současní majitelé (Pivovar Svijany, a.s.), kteří ho zachránili.

 

Pivovar v roce 1986, foto: Jan Zmidloch

Dnes je pivovar prosperující společností, trvale zvyšuje výstav piva a lze jej zařadit na úroveň významného regionálního pivovaru. V roce 1998 byl výstav 35 000 hektolitrů, v roce 2007 již skoro 8x více - 270 000 hektolitrů. Obliba svijanského piva neustále roste, jeho kvalita je oceněna řadou cen.

Pivovar Svijany vyrábí pivo klasickou technologií. Piva vznikají tzv. dekokčním způsobem vaření, dvoufázovým kvašením a dlouhodobým zráním při nízkých teplotách. Všechny procesy jsou tradiční, nenalezneme tu tedy použití žádné urychlené metody výroby piva, kdy stačí jedné várce jen kolem deseti dnů (u tradiční technologie je to minimálně měsíc). Navíc se pivo nepasteruje, což v něm zanechává mnoho prospěšných látek. Sice má o pár měsíců kratší trvanlivost než pasterované pivo, ale to v podmínkách ČR nevadí, pivo se stihne bez problému v termínu zkonzumovat.

 

 

 

 

Zdroj:

- osobní průzkum + informace technika pivovaru Zdeňka Bubáka (fabrikytým mu tímto i děkuje za prohlídku!)

- webové stránky pivovaru: www.pivovarsvijany.cz

- www.pivovary.info

- www.pivni.info

- Registr VCPD ČVUT (http://registr.cvut.cz), V003176 - Knížecí Rohanský pivovar ve Svijanech, poslední aktualizace: 22. 04. 2008

Pivovar jsme již navštívili dvakrát - kdysi dávno za účelem prekiognozkace pivovaru dne 4. 4. 2007 a konečně 6. 8. 2008 za účelem podrobné exkurze do nitra pivovaru. Fotografie jsou seřazeny dle postupu prohlídky, nerespektují tedy sled technologických procesů. Popisky u jednotlivých fotografií vám však ale pomohou v orientaci. Kdo chce vědět o technologii výroby piva více, nechť navštíví kapitolu "Co a jak se dělá".


Pokud víte o výše zmíněném objektu více,  napište nám. Rádi informace rozšíříme!

2008 © fabriky.cz