<.. Cukrovar Čelechovice na Hané
Čelechovice na Hané  (okres Olomouc)
49°30'56.994"N, 17°5'28.686"E
Současný stav: nebytové prostory pronajmuty, jinak hlavní budovy bez využití chátrají
Realizace: zejména třetí čtvrtina předminulého století

Cukrovar je jedním z prvních cukrovarů na Moravě. Co o něm lze nalézt na internetu (www.fa.vutbr.cz):

"Philippe de Sant Génois, významný statkář v Čelechovicích na Hané a okolí, nechal cukrovar postavit v roce 1839. V roce 1901 cukrovar koupili čelechovičtí rolníci sdružení v akciové společnosti. Poté, co se komunisté v roce 1948 dostali k moci, podnik znárodnili. Cukrovar byl ve státním vlastnictví až do roku 1982, kdy už byla výroba šest let zastavena. Od roku 1976 do roku 1982 budovy využívaly různé agrochemické podniky. Dnes chátrá.

Cukrovar tvoří budovy rozličného charakteru. Nejvýznamnější je původní výškový výrobní objekt. Byl postaven v minulém století. Naproti výrobnímu objektu je lávkou připojen skladový objekt. Jeho vznik spadá do stejného období jako objekt výrobní.

Inu, to jsou zajímavé informace, ale není nad to takový objekt prozkoumat na vlastní oči, ruce a vzhledem ke kopřivám vůkol i obnažená lýtka. U stréce, který bydlí za kopcem v Třebčéně, jsem si půjčil něco podobného horskému velocipedu, vzal sváču, foťák a prekiorukavice a vyrazil do pozdně jarní hanácké krajiny...


k.e.n

<..